Rana z milosti pre druhý pilier

Autor: Roman Lajčiak | 30.6.2012 o 17:50 | (upravené 30.6.2012 o 18:11) Karma článku: 8,83 | Prečítané:  722x

Likvidácia druhého piliera prebieha rafinovane a za aktívnej účasti DSSiek. Avizované plány smerujú k zániku, alebo prinajmenšom k irelevantnosti povinného dôchodkového sporenia. V konečnom dôsledku to pri dnešnom nastavení druhého piliera nemusí byť až taka tragédia ak sa zároveň pristúpi ku komplexnej dôchodkovej reforme, ale každý by mal vedieť kam dnešné plány s druhým pilierom vedú.

Druhý pilier je pre súčasnú vládu ideologickým tŕňom v oku, ktorý naviac oberá rozpočet o nemalé zdroje s prísľubom odbremenenia verejných financií v budúcnosti. Kríza nás však núti konsolidovať teraz. Nečudo teda, že vláda by radšej prebrala tieto peniaze pod vlastnú kontrolu, ale nie je pre ňu ľahké druhý pilier len tak zo dňa na deň zrušiť. V druhom pilieri si totiž, napriek nízkym výnosom, nevýhodnému nastaveniu a neustálym zmenám, na dôchodok šetrí približne 1,5 milióna ľudí. Okamžitý zánik druhého piliera by preto bol veľmi nepopulárny a preto san a takýto krok vláda neodhodlá.

 

Efektívnejšie je druhý pilier ľuďom sprotiviť natoľko aby z neho jednoducho odišli a najlepšie aby sa dokonca sami domáhali jeho zrušenia. Zníženie príspevku z deviatich na štyri percentá najprv urobí druhý pilier menej relevantným a prinesie peniaze do štátneho rozpočtu. Ústa DSSkám sa pritom zapchajú ponukou na drastické zvýšenie správnych poplatkou a zrušením lacného indexového fondu. DSSky na lep samozrejme vo svojej chamtivosti skočia a poplatky stúpnu, ďalej znevýhodňujúc dôchodkové sporenie a obracajúc časť hnevu sporiteľov na seba. Potom sa druhý pilier otvorí a odliv sporiteľov na seba už nedá dlho čakať.

 

Keď nakoniec v sporivom pilieri zostane už len zopár skalných, nebude jeho zrušenie predstavovať žiaden politický problem i keď v takej oklieštenej podobe už jeho zrušenie nemusí ani byť pre vládu fiškálne zaujímavé. Vláda to robí naozaj politicky majstrovsky. DSSky potom budú môcť protestovať zánik dôchodkového sporenia koľko sa im zachce, neštekne po nich ani len pes. Možno si potom spomenú na svoju chamtivosťou podmienenú honbu za vyššími poplatkami a či im stála za to.

 

Či druhý pilier v jeho dnešnej podobe vôbec stojí za záchranu je už iná otázka. Jeho problémy sú naozaj veľké a niektoré nastavenia spochybňujú jeho samotnú podstatu. Napríklad je otázne či má nejaký zmysel pilier, ktorý nakupuje štátne dlhopisy, ktoré musíme emitovať aby sme vykryli stratu v prvom pilieri ktorá kvôli nemu vzniká. Kroky k zrušeniu tohto piliera teda nemusia byť automaticky zlé ak sa zladia s opatreniami na udržateľnosť dôchodkového systému ako celku. Avšak každému by malo byť jasné, že súčasné kroky presne k tomuto zrušeniu druhého piliera smerujú… aj keď možno tak trochu obklukov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?